دات نت نیوک
پیشرو در بومی سازی نیازمندی های صنعت برق و انرژی 

بزرگداشت چهلمین سالگرد انعقاد قرارداد بین شرکت ملی نفت ایران و ایده میتسو ژاپن برگزار شد

بزرگداشت چهلمین سالگرد انعقاد قرارداد بین شرکت ملی نفت ایران و ایده میتسو ژاپن برگزار شد
Posted: Oct 10, 2015
Comments: 0
به گزارش خبرنگار NIOC، این مراسم با حضور محسن قمصری؛ مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، تاماشی ماتسوشیاتا، مدیرعامل شرکت ایده میتسو ژاپن، کوبایاشی، سفیر ژاپن در ایران و جمعی از مقامات بلند پایه امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران و شرکت ایده میتسو برگزار شد.
سیدمحسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، در ابتدای این مراسم که به میزبانی شرکت ایده میتسو برگزار شد ضمن ابزار خرسندی از روابط دو شرکت گفت: از اینکه 40 سالگی قراردادی دیرینه را جشن می گیریم بسیار خوشحالیم، برای رسیدن به این رابطه دیرینه سختی های بسیاری را پشت سر گذاشته ایم که بدون ایجاد بستری بر اساس اعتماد متقابل ممکن نبود.
وی با اشاره به این که موانع بسیاری در مسیر این همکاری 40 ساله وجود داشته است گفت: این رابطه دیرینه مبتنی بر اعتماد، صداقت و پشتکار ایجاد شده و برای رسیدن به آن از موانع بسیاری عبور کرده ایم.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران افزود: رابطه تجاری دو شرکت ایرانی و ژاپنی یک رابطه برد برد است و بر همین اساس شرکت ایده میتسو برای ما شریکی قدیمی و قابل اعتماد به شمار می رود.
وی افزود: این سالگرد فصل جدیدی در روابط دو شرکت ایجاد می کند که در تاریخ تجاری ایران و ژاپن به ثبت می رسد.
سید محسن قمصری ادامه داد: از آن جا که شرکت ایده میتسو سابقه درخشانی در سرمایه گذاری پروژه های برون مرزی دارد و همچنین نقش درخشانی در تأمین انرژی داخلی کشور ژاپن بر عهده دارد و با توجه به پروژه ادغام ایده میتسو با شواشل در آینده نزدیک، روابط تجاری با آن برای شرکت ملی نفت ایران اهمیت زیادی دارد.
وی ادامه داد: این ادغام و تبدیل شدن به غول پالایشگر ژاپن، بسیار حائز اهمیت است و شرکت ملی نفت ایران امیدوار است با این ادغام تنوع محصولات شرکت ژاپنی بیشتر شود و بر همین اساس میزان خرید نفت از ایران را افزایش دهد.
ژاپن برای توسعه روابط منتظر لغو تحریم ها است
کوبایاشی، سفیر جدید ژاپن در تهران نیز ضمن حضور در این مراسم گفت: شرکت ایده میتسو بنیان گذار روابط تجاری ایران و ژاپن بود که موجب ایجاد خط مستقیم انتقال نفت ایران به ژاپن شد.
وی افزود: متاسفانه تحریم های بین المللی علیه نفت ایران، تأثیر بدی بر روابط دو کشور گذاشته است و علاوه بر آن کشور ژاپن میزان مصرف نفت را کاهش داده که منجر به خرید نفت کمتر از ایران شده است.
سفیر توکیو در تهران، همچنین با اشاره به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 گفت: امیدوارم این مراسم نه تنها یک یادبود بلکه آغازگر فصل جدیدی در روابط مشترک دو کشور باشد و با ورود به مرحله جدید روابط تجاری، ارتباطات گذشته مستحکم تر شود.
تأکید روحانی و آبه بر روابط مستحکم تر فرهنگی و تجاری
تاکاشی ماتسوشیتا، مدیرعامل شرکت ایده میتسو نیز ضمن ابراز خرسندی از روابط دو شرکت گفت: ما در حال بررسی تاریخچه روابط تاریخی شرکت ملی نفت ایران و شرکت ایده میتسو به اتفاق نفتکش نیشومارو برخوردیم.
وی ادامه داد: نفتکش نیشومارو که در صنعت نفت جهان شناخته شده است، 62 سال پیش در زمان تحریم نفتی ایران از سوی انگلیس به ایران آمد و بنزین و گازوئیل را از پالایشگاه آبادان به ژاپن انتقال داد که این رابطه موجب تداوم ارتباط تجاری دو کشور شد.
مدیرعامل شرکت ایده میتسو، با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت ایران در مواقع سختی همیشه در کنار مردم ژاپن بوده و در زمان بحران هایی همچون زلزله ژاپن هیچ وقت حمایات خود را قطع نکرده است گفت: این حمایت موجب شده که رابطه دو شرکت در تمام طول این سال ها ادامه داشته باشد.
وی با اشاره به دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و شین زوآبه، نخست وزیر ژاپن در نیویورک گفت: دو طرف بر روابط مستحکم هم در زمینه فرهنگی و هم در زمینه تجاری  به ویژه در بخش انرژی تأکید کردند.
ماتسوشیتا همچنین ابراز امیدواری کرد که روابط دو شرکت تنها برای خرید نفت خام نباشد و برای خرید و فروش فرآورده های نفتی و خدمات نفتی نیز مذاکراتی انجام شود.
مراسم چهلمین سالگرد انعقاد اولین قرارداد نفتی بین شرکت ملی نفت ایران و ایده میتسو ژاپن، روز پنجشنبه (16 مهر 1394) در ساختمان شماره 2 معاونت تشریفات معاونت وزارت نفت برگزار شد.
Print
Tags:
Rate this article:
No rating

Please login or register to post comments.